Digitální den 2018: Česká republika se připojila k deklaracím k umělé inteligenci, inovacím, blockchainu a personalizované medicíně

Již podruhé slaví Evropská unie svůj Digitální den! V úterý 10. dubna se do Bruselu sjeli ministři, zástupci průmyslu, akademické obce a občanské společnosti ze všech členských států EU, aby mohli oslavit úspěchy jednotného digitálního trhu v EU a blíže diskutovat nad příležitostmi a výzvami, které před sebou má digitální budoucnost Evropy.

Cílem Digitálního dne je dohodnout se na společných závazcích, které povedou k podpoře investic do evropských digitálních technologií a infrastruktur. Digitálně silná Evropská unie přispívá ke konkurenceschopnosti, sociální společnosti, lepším veřejným službám a bezpečnosti. Dotváření a prohlubování jednotného digitálního trhu v Evropě je pro Českou republiku jednou z klíčových priorit směrem k EU.

Českou delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro internetizaci Ondřej Malý. V rámci letošního Digitálního dne se Česká republika připojila ke čtyřem deklaracím v oblastech, které  patří k novým trendům v rozvoji digitální ekonomiky a společnosti. Cílem první deklarace je spojit síly v oblasti umělé inteligence a zaměřit se na výhody a rizika, které umělá inteligence přináší naší společnosti a ekonomice  – například v bezpečnosti, otázkách odpovědnosti, sociální oblasti nebo konkurenceschopnosti průmyslu. Komisařce pro digitální ekonomiku a společnost Mariy Gabriel byl také předán poziční dokument k tématu umělé inteligence z dílny států Visegrádské čtyřky.  V rámci druhé deklarace uzavřeli signatáři evropské partnerství v oblasti technologie blockchain. Deklarace reaguje na zřízení Evropského fóra a střediska pro sledování technologie blockchain a investice téměř 300 milionů EUR do projektů podporujících využívání blockchainu. Partnerství, jednotný přístup a interoperabilita infrastruktury zvýší důvěryhodnost Evropanů k digitálním službám. Třetí z deklarací umožní sdílet údaje pro účely individualizované zdravotní péče. Cílem je propojit přístup ke stávajícím a budoucím databankám v celé Evropské unii, které schraňují genetické informace uložené v DNA. Díky tomuto kroku se otevřou dveře k výzkumu vzácných onemocnění, rakoviny nebo onemocnění mozku. Poslední deklarace, k níž se Česká republika připojila, se týká inovací. Cílem je podpořit inovace pomocí pokračující podpory online nástroje – Inovačního radaru – který usnadní kontakt mezi inovátory a podnikateli, pomůže uvádět inovace na trh a zviditelní přínosy evropské finanční podpory v této oblasti.

Deklarace, k nimž se Česká republika v rámci Digitálního dne připojila:

Declaration of cooperation on Artifical Intelligence

Declaration of cooperation on a European blockchain partnership

Declaration of cooperation Towards access to at least 1 million sequenced genomes in the European Union by 2022

Declaration of cooperation on fostering a dynamic ecosystem around EU R&I funding building on initiatives such as the Innovation Radar

Poziční dokument států V4 k umělé inteligenci