Startup Summit: Česko se mění, startupy jedou. Ale s investory to ještě neumí

Česko má kvalitní startupové nápady, které se ale potřebují posunout dál. Jenže peníze od investorů, které by jim pomohly, jsou mnohdy nedosažitelnou metou. Tato myšlenka rezonovala investorským blokem Startup Summitu.

Nápady tu jsou, ale…
Startupy v Česku rostou a daří se jim, tento fakt sálal celou konferencí. „Všichni dnes hledají inovace, všichni chtějí zakládat startupy,” potvrzuje Filip Dřímalka, zakladatel EF1, s tím, že startup je prostě buzzword a startupové myšlení se dostává do mainstreamu.
To platí i pro Česko a jde o důkaz, že nápady v tuzemsku jsou. Jenže příliš často zůstávají v teoretické fázi. „Je to o ambici lidí, kteří začínají,“ myslí si Marek Jablonský ze Springtide Ventures. Podle něj v tuzemsku viditelné ambice zkrátka chybí, a z toho se odvíjí i počet startupistů.
„V Tel Avivu se říká jedno rčení – Když hodíte kamenem, určitě zasáhnete startupistu. A ono to tak opravdu je,” dodává Marek s tím, že Česko je penetraci startupistů někde na opačném konci škály než Izrael.
A je to hodně daleko. Tuto skutečnost ukázala i čísla prezentovaná na summitu – Viktor Fischer z Rockaway ukazoval podíl investic do startupů na HDP. Evropa se nemá příliš čím chlubit – investice vycházejí na 0,3 procenta HDP. V porovnání s tím zní ale Česko přímo katastrofálně. Podíl zůstává někde na 0,01 procenta.

Čím to? Jednou z nevýhod může být paradoxně na první pohled výhodná poloha České republiky. „Je vlastně naše prokletí, že jsme uprostřed spřátelených zemí a myslíme si, že to postupně nabalíme – často je problém v tom,“ říká Marek Jablonský s tím, že startupům tu často chybí globální ambice.

Venture kapitál pro Česko
Jenže co s tím? Investoři se shodli na tom, že v penězích problém není.
„Zdroje jsou. Ale nejsou pro všechny. Investor je selektivní,“ vysvětlil Adam Kočík z J&T Ventures .„Nikdy nebylo tolik peněz na startupy, jako je teď,“ souhlasí Vladislav Jež z Credo Ventures. „Kritérium pro realizaci investice může mít každý nějaké. Nestalo se nám, že bychom neinvestovali proto, že nemáme peníze,“ nastiňuje ale zdrženlivý přístup investorů.

Startupy totiž za investory musejí přijít v té správné náladě, s tím správným přístupem a v tu správnou chvíli.
Problémem číslo jedna bývá právě načasování. Viktor Fischer podle svých slov odepíše dvě třetiny z firem, které za ním přijdou. Ne kvůli tomu, že by nevěřil jejich úspěchu. Jednoduše proto, že jdou příliš brzy.
Investice takového typu fondu se totiž pohybují kolem půl milionu dolarů. A protože si i fond peníze půjčuje, potřebuje jistotu, kterou si ověřuje ziskem nebo alespoň obratem společnosti. A ve chvíli, kdy investoři očekávají za zmíněné peníze 20 – 30 procent firmy, musí se její obrat pohybovat někde u milionu dolarů ročně. „Tedy asi dva miliony korun měsíčně,“ vypočítal Fischer. A hledá právě firmy, které by chtěly peníze v takovou chvíli.
Dál už čísla jen rostou, a pro opravdu začínající firmy nevypadají růžově. “Hodnota vaší firmy se musí dvojnásobit každý rok, aby byl investor spokojený,” vysvětlil Fischer.

Setkávejte se
Propojování startupů, společností a investorů jsme si vzali za své. Protože je podle nás stále málo příležitostí, kde se tyhle tři části jedné velké a důležité byznysové skládačky můžou sejít. I proto jsme rádi, že jsme vám mohli naservírovat Startup Summit, jehož účastníci prokázali slušný náhled na scénu.
Za nás tuhle důležitou myšlenku shrnul jasně a aktuálně Jean Francois Ott, bývalý generální ředitel Orco, pod kterého aktuálně spadá Ott Partners a Ott Ventures: „Networkujte. Jestli myslíte, že stačí Facebook, LinkedIn a podobné aplikace – nakonec to není dost. Musíte se s lidmi opravdu setkávat. Musíte pitchovat svůj nápad. Prostě jděte a potkejte je“.

Záštitu nad akcí převzal Úřad vlády ČR a koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza.

Zdroj: Tisková zpráva, Addiction, 9. 11. 2016