Češi rekordně utrácí v e-shopech. Tržby internetových obchodů letos poprvé překonají 100 miliard

Hospodářské noviny: Obliba nakupování přes internet nadále stoupá. Lidé si zvykají pořizovat v e-shopech i zboží, pro které dříve chodili do kamenných prodejen – například potraviny. A přes internetové obchody utrácejí stále více peněz. Za prvních šest měsíců letošního roku v nich nechali podle nejnovějších čísel srovnávače cen Heureka téměř 50 miliard korun, což je ve srovnání prvních pololetí rekord.

Letos tak podle všeho poprvé padne hranice 100 miliard korun, k níž loni chyběly pouhé dvě miliardy. Tržby ve druhé polovině roku jsou vždy vyšší než v první, protože lidé utrácejí za vánoční dárky. „Podle našich předpokladů by to mělo být dokonce přes 110 miliard,“ odhaduje Jan Vetyška, šéf Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje více než čtyři stovky největších tuzemských e-shopů.
Důvodů, proč lidé utrácejí přes e-shopy stále více peněz, je několik. České ekonomice se v posledních letech daří, rostou platy a nezaměstnanost je velmi nízká, takže Češi nemají obavy utrácet. Na celkových loňských tržbách maloobchodu se e-shopy podílely zhruba 10 procenty. Výrazně jim pomáhá především skutečnost, že lidé si na nakupování on-line zvykli a již se ho neobávají tolik jako v minulosti.
Důvěru v e-shopy má podle nového průzkumu Evropské komise více než polovina obyvatel Evropské unie. Před 10 lety to byla jen necelá třetina lidí.

Podle šéfa Heureky Tomáše Bravermana za tím stojí fakt, že začíná vydělávat nová generace lidí, kteří s internetem vyrostli a je pro ně přirozenou součástí života. „Nakupovat on-line se proto nebojí,“ říká Braverman.
Zboží si ale přes internet stále více objednává i starší generace, která je k tomuto způsobu nakupování nedůvěřivější než mladší ročníky.
„V e-shopech nakupuje i více seniorů, je to pro ně pohodlné,“ míní šéf Heureky.

Právě pohodlí přitahuje k internetovým obchodům stále více nakupujících. Je to vidět třeba na prodeji potravin, pro které lidé ještě před pár lety chodili téměř výhradně do kamenných prodejen. Potravinové e-shopy ale přivezou zákazníkovi nákup až ke dveřím jeho bytu či domu. V prvním letošním pololetí právě proto on-line prodej potravin vzrostl ze všech kategorií nejvíc: meziročně o více než 50 procent.
On-line obchody také neustále rozšiřují nabídku zboží. Především takového, za které Češi utrácejí nejčastěji. „Dlouhodobým trendem je nakupování zboží denní spotřeby, vedle prodeje potravin rostou i internetové lékárny a daří se také prodeji oblečení,“ říká Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci.

Na nové zboží se začal zaměřovat třeba i největší český e-shop Alza, který na konci 90. let začínal jako prodejce počítačů. Právě to dříve bývala doména e-shopů. Dnes už ale Alza nabízí i kosmetiku, hračky, knihy, hudbu, filmy i elektromobily.
„V elektronice nebo počítačích už obraty obchodníkům rostou minimálně, ke zvyšování tržeb jim většinou pomáhá právě rozšíření sortimentu o jiné perspektivní zboží,“ vysvětluje Ondřej Klega, marketingový ředitel společnosti Acomware. Ta poskytuje konzultační služby právě internetovým prodejcům.
Růst prodeje přes internet umocňuje i to, že svůj e-shop zakládají čím dál častěji i velké obchody, které dosud měly jen kamenné prodejny. Internetový obchod v blízké době chystá třeba potravinářský řetězec Lidl, Tesco jej už delší dobu provozuje. Podle Klegy i to zvyšuje důvěru lidí v e-shopy.

Internetoví prodejci také začínají stále častěji nabízet mobilní aplikace, které umožňují nakoupit pomocí pár kliknutí z chytrého telefonu. Jen za loňský rok Češi nakoupili přes mobil desetinu všeho zboží, které se prodalo on-line.
Lidé rovněž více platí přes internet kartou. Za první půlrok takto zaplatili každou pátou objednávku, před třemi lety jen jeden z deseti nákupů. Platby kartou také zvolna vytlačují dobírku.
Objednané zboží si ale Češi rádi chodí vyzvedávat osobně. Zatímco u nakupování potravin oceňují, že jim je e-shop přiveze až domů, u dalšího zboží vedou osobní odběry. Napomáhá tomu rozmach výdejních míst, kterých je po Česku devět tisíc a jen za loňský rok jich přibyla celá tisícovka. Menší e-shopy využívají služeb firem jako Zásilkovna nebo Uloženka, které nabízejí stovky odběrných míst po celé zemi.

Autorka: Simona Janíková, Hospodářské noviny